Gold Skin theme designer Site

مـــنو اصلــی

به نام آنکه ارتعاش اندیشه را از پس پرده لطیف ذهن میشنود.این وبلاگ،وبلاگ مشترک دانشجویان توانبخشی هست .هدف از ایجاد این وبلاگ شکل گیری محیطی دوستانه جهت به اشتراک گذاشتن مطالب علمی پرکاربرد در علوم توانبخشی است.همه ی مطالب این وبلاگ توسط دانشجویان متخصص در امور توانبخشی ارائه شده اند پس در خواندن آنها بیشتر دقت کنید!!!

مــوضوعـــات

نویسندگـــــان

آرشـــیو مطالـــب

امـــکانـــات

براي يافتن مطلب مورد نظر خود بر روي گزينه ي" عناوين مطالب "كليك كنيد


ریفلاکس چیست ؟
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در دوشنبه نوزدهم اردیبهشت 1390

ریفلاکس خلاصه شده ی "ریفلاکس حنجره ای _ حلقی" است که به صورت مختصر به آن LPR نیز می گویند. این اصطلاح بیان کننده ی جریان رو به عقب (رو به بالای) آنزیم ها و اسید معده از معده به سمت مری و سطح تارهای صوتی است . این فرایند مانند بیماری ریفلاکس معده ای _حلقی یا GERD است ، با این تفاوت که متخصصان گوش و حلق و بینی با تاثیر آن در سطح حنجره آشنا هستند و نه مری.

ریفلاکس خیلی مشخص است زیرا آنزیم ها و اسید ی که به سطح حنجره می رسند باعث جراحت و التهاب می شوند. حنجره مانند بافت هایی که به معده نزدیک تر هستند از این نظر حمایت نشده است بنابراین در اثر تماس با مقدار کمی از اسید معده ، در مقایسه با مری ، به میزان بیشتری آسیب می بیند. این توصیف ها مربوط پدیده ی ریفلاکس بدون صدا است. ریفلاکس می تواند باعث التهاب گلو بدون ایجاد علایم دیگری مانند ناراحتی سینه یا سوزش قلب شود ، که این علایم در اثر التهاب مری ایجاد می شوند.

خود التهاب ناشی از ریفلاکس باعث نشانه هایی و نیز مشکلات دیگری می شود . این ریفلاکس عامل اصلی ایجاد گرانولوم تار صوتی می باشد . تحقیقات اخیر به ارتباط ریفلاکس به عنوان عاملی که باعث جمع شدن تاثیرات ضربه ی آوایی و سیگار کشیدن و ایجاد مشکلات تنفسی مانند آسم می شود ، پی برده اند.

                                           ......رسول قره چاهی....
ادامه مطلب . . .

10 واقعیت در مورد گفتار انسان ها
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت 1390
10واقعیت اعجاب‌انگیز درمورد گفتار انسانها


1. مهارت حرف‌زدن یک شگفتی است. برای تولید یک عبارت، تقریباً 100 عضله در سینه، گردن، فک، زبان و لب‌ها باید با هم همکاری کنند. هر عضله دسته‌ای متشکل از صدها یا هزاران فیبر است. برای هماهنگی این عضلات، نورون‌هایی بسیار بیشتر از حد لازم برای پای یک ورزشکار لازم است تا این عضلات را منقبض کنند. فقط هر یک نورون حرکتی می‌تواند حرکت را در 2000 فیبر عضلانی موجود در عضله ساق تحریک کند. اما نورون‌هایی که تارهای صوتی یا حنجره را کنترل می‌کنند، می‌توانند فقط به یک تا دو-سه سلول عضلانی بچسبند.

 

2. هر کلمه یا عبارت کوتاهی که بر زبان می‌آید با الگوی حرکت عضلانی خاص خود همراه است. کلیه اطلاعات لازم برای بر زبان آوردن یک عبارت مثل "حال شما چطور است؟" در مغز در قسمت گفتار ذخیره می‌شود. اما این برنامه ثابت نیست. اگر دچار زخمی در دهان باشید که مانع تلفظ عادی کلمات شود، این حرکات تغییر می‌کنند و به شما این امکان را می‌دهند کلمات را تا حد امکان نزدیک به حالت عادی بر زبان آورید.

 

3. یک کلمه ساده "سلام" می‌تواند اطلاعات زیادی را منتقل کند. تن صدا نشان می‌دهد که گوینده شاد است، خسته است، ناراحت است، عجله دارد، عصبانی است، ترسیده است، خشن است و شدت این حالات، کنایه، توجه و مهربانی، حمایت یا شوخ‌طبعی آن را نیز مشخص می‌کند. حس یک عبارت ساده می‌تواند برحسب مدت حرکت هر عضله، با سرعت حرکات و کسری از ثانیه تغییر کند.

 

4. انسان‌ها می‌توانند حدود 14 حرکت در هر ثانیه تولید کنند درحالیکه بخش‌های جدا از دستگاه گفتار مثل زبان، لب‌ها، فک و سایر قسمت‌ها قادر نیستند بیشتر از 2 حرکت در ثانیه ایجاد کنند.

5.اولین زبان سمبلیک 5/2 میلیون سال پیش پدیدار شد که انسان شروع به ساختن اولین ابزارهای سنگی کرد. این توانایی مطمئناً نقش مهمی در رشد و پیشرفت ارتباط سمبلیک داشته است. صحبت کردن صحیح و کامل 150،000 سال پیش اتفاق افتاد که انسان صدایی مشابه با آنچه انسان مدرن به زبان می‌آورد از خود تولید کرد

دهان، بینی و حنجره به یک دستگاه تبدیل شدند که در آن هوا به‌خاطر وضعیت بهتر زبان و لب‌ها، به حروف صدادار و بی‌صدا تبدیل می‌شد. علاوه‌براین، یادگیری دستورزبان و صرف‌ونحو درنتیجه یک فرایند تکاملی پدید آمد درحالیکه توانایی نوشتن برآمد تفسیر آوایی آیکون‌های اولیه بوده است.


فائزه ماموسیادامه مطلب . . .

سرطان حنجره چیست ؟
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در جمعه نهم اردیبهشت 1390

سرطان حنجره چیست ؟

سرطان حنجره همانند سایر سرطان ها تغییر در بافت طبیعی حنجره به بافتی است که به صورت غیر قابل کنترل رشد می کند . این سرطان در سطح حنجره ایجاد می شود و در سلولهای موکوسی آن وجود دارد . اگر سرطان حنجره مهار نشود به بافتهای عمیق تر حنجره و به سمت گردن در بیرون حنجره  و در نهایت به سایر بخش های بدن که عمدتا شش ها می باشند گسترش پیدا می کند.

                                            Figure 1: An early cancer of the vocal fold on the right visible as a red patch with an irregular surface.

                                                         ......((رسول قره چاهی)).....


ادامه مطلب . . .

صوت درمانی پس از تغییر جنسیت
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در چهارشنبه هفتم اردیبهشت 1390

  وضعیت صوت درمانی پس از تغییر جنسیت از زن به مرد خیلی نگران کننده نیست و از داروهای موجود می توان استفاده نمود تا صدا بم شود . ولی در تغییر جنسیت از مرد به زن علاوه بر صوت درمانی ( کار روی ویژگی های زیری و آهنگ و کشش گفته ) نیازمند کار روی ویژگی های ظریف شخصیتی هم می باشد ، که شامل ویژگی های زنانه در حین صحبت و حفظ و کنترل آن در وضعیت های مختلف می باشد ، که در وضعیت های  نشستن ، راه رفتن و به خصوص خندیدن اقدامات درمانی اساسی باید صورت گیرد ( فرهاد براخاصی )

 

 

 آپراکسی اکتسابی
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در یکشنبه هفتم فروردین 1390
آپراکسی در نتیجهء واقعه ای است که علت آن آسیب مغزی است. که میتواند در نتیجهء سکته مغزی" ضربهء مغزی" تومور مغزی" توکسین ها یا عفونتها باشد. که میتواند بسیار شدید باشد که فرد در آغاز کردن گفتار ناتوان است یا بسیار خفیف باشد که فرد در آغاز کردن گفتار ناتوان است یا بسیار خفیف باشد که فرد در تلفظ کلمه های چند سیلابی با مشکل روبرو است.اینکه فرد به کدام یک از آپراکسی شدید یا خفیف مبتلا شود به شدت آسیب بستگی دارد.درمان ممکن است با گفتن صداهای انفرادی و متضاد در آنها شروع شود.نواختن در ریتم گفتار به بعضی افراد کمک می کند تا گفتارشان واضح تر شود.از تمرین تیکه های متضاد در ریتم گفتار طبیعی برای افزایش درک استفاده میشود. افرادی که آپراکسی خفیف دارند یاد میگرند که از راهبردهایی برای تولید کلمات بلندتر استفاده کنند که قبلاء برای تولید آن مشکل داشتند.  ( آزموده )فلج مغزی خفیف
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در یکشنبه هفتم فروردین 1390

 

یک متخصص و آسیب شناس گفتار و زبان

 

هفته ی پیش کودک پسر سه ساله ای را به کلینیک آوردند . کودک به لحاظ جثه متناسب با سن اش بود و به لحاظ ظاهری طبیعی به نظر می رسید دهانش بسته بود و ظاهرا آبریزش نداشت ؛ پوشک پوشیده بود کمی با گیت باز راه می رفت . هیچ وسیله ی کمکی استفاده نمی کرد ، با گفتن سلام به من دست داد و لبخند زد . در تاریخچه ی پزشکی او یک زردی 16 گزارش شده بود و به گفته مادر تمامی مراحل رشدی اش  طبیعی بوده است .

ارزیابی زبان را در مقوله های میوه ها ، حیوانات ، افعال انجام دادم . کودک در اکثر موارد تصویر درست را نشان داد و با توجه به درک خوب او احتمال دادم که آفازی کودک باشد . اما در ارزیابی های اورال حساسیت زیاد او نسبت به تحریکات دهانی نظرم را جلب کرد ، گگ او بسیار جلو بود و به سختی اجازه داد قاشقک را وارد دهانش کنم به طوری که لب پائین را محکم به لب بالا قفل کرد . ارزیابی های بلع را انجام دادم . کودک حساسیت زیادی به حس لامسه داشت و به لحاظ مهارت های مکیدن ، گاز گرفتن ، جوییدن و ... بسیار ضعیف بود و زبانش را اصلا حرکت نمی داد ؛ تنفسش سطحی بوده و قادر به فوت کردن نبود . کم کم به یک سی پی خفیف شک کردم مخصوصا اینکه وقتی پرسیدم آبریزش دارد مادرش بیان کرد که الان کم شده ولی در خواب دارد ...

 کودکان فلج مغزی حساسیت بالایی نسبت به تحریکات ناحیه دهانی دارند و گفتاردرمانگران با روش های گوناگون مثلا ماساژهای داخل دهانی ، تحریکات دهان با طمع های گوناگون در دماهای مختف و ... از حساسیت این نواحی می کاهند که از گام های اولیه در درمان است و کودکان معمولا مقاومت می کنند .

الگوهای حرکتی بیولوژیک مثل گاز گرفتن ، جوئیدن در این افراد ضعیف است و باید تقویت شود و اینها اغلب با اختلالات بلع دارند ؛ برای فعال سازی این حرکات دهانی ابتدا از حالت پسیو شروع می کنیم و بعد حرکات را به صورت اکتیو در می آوریم .

( رزگار آزموده )


ادامه مطلب . . .

مهارت کلامی کودک
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389

 

هیچگاه صحبت کردن کودک را قطع نکنید

 

 

( رزگار آزموده )

 

 


ادامه مطلب . . .

افازی
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در پنجشنبه بیست و ششم اسفند 1389

اختلال زبان پریشی یا آفازی

زبان پریشی یا آفازی به معنای از دست دادن زبان ، از نظر درک ، بیان ، یا هر دو است و در این اختلال به

 علل مختلف ، ضایعه ای در قسمت های مربوط به گفتار و زبان در مغز ایجاد شده و موجب از بین رفتن

توانایی درک یا بیان گفتار و زبان می گردد . این اختلال هم در کودکان و هم در بزرگسالان می تواند اتفاق

 بیافتد .

 

 زبان پریشی کودکان

 زبان پریشی کودک ، وقتی اتفاق می افتد که گفتار و زبان کودک به علتی غیر مادرزادی ویا غیررشدی

 دچار اختلال   گردد . مثلاً کودکی که بعد از یک بیماری یا ضربه دچار ضایعه مغزی شده و درک و بیان

گفتارش مثل قبل نیست .

 

علل زبان پریشی کودک

کودک به دلایل جراحت مغزی ، آسیب های عروقی مغز ، عفونتهای مغزی ، تومور مغزی ، صرع یا تشنج ،

تب بالا و گاهی علل ناشناخته ممکن است به زبان پریشی مبتلا گردد .

 

  ویژگی های زبان پریشی کودک

به طور کلی چنین کودکی یا نمی تواند گفتار دیگران را درک کند و یا نمی تواند خودش به درستی صحبت

 نماید .دشواری در یادآوری کلمات خاص ، تکرار نا بجای کلمات ، گفتن کلمه ای به جای کلمة دیگر و

اشکالات تلفظی نیز از ویژگی های این کودکان می باشد ، که البته ممکن است یک یا چند مورد در یک

فرد وجود داشته باشد و همة بیماران دارای خصوصیات یکسانی نیستند .

 

زبان پریشی بزرگسالان

زبان پریشی بزرگسالان ، اختلالی اکتسابی در گفتار و زبان به علت آسیب به مغز می باشد . بسته به

مکان آسیب و شدت آن ، مشکلات متفاوتی در گفتار و زبان بیمار بروز پیدا می کند .

 

علل زبان پریشی بزرگسالان

اختلالات عروقی مغز مثل سکتة مغزی ، ضربه ، تومورها ، تورم ، عفونت مغزی وغیره می تواند باعث

ایجاد زبان پریشی در افراد بزرگسال گردد . آسیب های وارد شده به مغز در اثر سکته یا خونریزی مغزی یا

 تصادفات شایع ترین علل ایجاد زبان پریشی بزرگسالان است .

 

 انواع زبان پریشی بزرگسالان

با توجه به اینکه کدام قسمت مغز دچار آسیب شده باشد ، ویژگی های متفاوتی در گفتار و زبان بیمار

بروز می کند . به عنوان مثال :

هر دو جنبة درک و بیان گفتار آسیب دیده است .

درک گفتار بهتر از بیان است .

بیان بهتر از درک گفتار است .

مشکلاتی در خواندن و نوشتن وجود دارد .

مشکل در به یاد آوری کلمات ، که شایع ترین ویژگی می باشد وجود دارد .

تغییر کلمات به کلماتی دیگر ویا اشکالات تلفظی در گفتار وجود دارد .

البته به جز مشکلات گفتار و زبان ممکن است مشکلاتی نظیر فلجی ویا ضعف ، به خصوص در یک نیمه

از بدن، مشکلات بینایی و غیره نیز همراه زبان پریشی وجود داشته باشد

( رزگار آزموده )

 كمك كارتون به كودكان اوتيسمي
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در چهارشنبه بیست و پنجم اسفند 1389


تحقيقات دانشمندان در موسسه تحقيقاتي اوتيسم در دانشگاه كمبريج نشان مي‌دهد كه ديدن كارتون نقش مهمي در بهبودي كودكان مبتلا به اوتيسم دارد. به نقل از بي‌بي‌سي، اين دانشمندان در يك پروژه تحقيقاتي دريافتند كه كارتون به كودكان مبتلا به اوتيسم كمك مي‌كند تا هيجانات طبيعي انساني را ياد بگيرند. در اين پروژه از يك مجري كه داستان‌هاي كارتوني را تعريف مي‌كرد براي كمك به آموزش ديدن اين كودكان استفاده مي‌شود. او شيوه بيان صورت و احساسات شخصيت‌هاي داستان را به كودكان آموزش مي‌دهد. افراد مبتلا به اوتيسم اغلب براي تشخيص و فهم احساسات و براي نگاه كردن به ديگران مشكل دارند....

سمانه عمادیادامه مطلب . . .

از حنجره خود مراقبت کنیم
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389

بهداشت صوتی و پیشگیری از اختلالات صدا

 

( رزگار آزموده )


ادامه مطلب . . .

لكنت زبان در كودكان
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در دوشنبه بیست و سوم اسفند 1389


متخصصان گفتاردرماني، بهترين سن براي درمان لكنت زبان در كودكان را قبل از 7 سالگي مي دانند.

عارضه لكنت زبان را هر نوع گير و تكرار بر روي كلمات تعريف می­کنند که عمدتاً در سنين كودكي ايجاد مي شود. از علل به وجود آمدن لكنت زبان در دوران كودكي، مي توان مواردي همچون ترس هاي شوك آور دوران كودكي، عوامل مادرزادي و ژنتيكي، دو زبانه بودن محيط زندگي كودك و نيز تقليد و تكرار را برشمرد كه عامل آخر بدين معناست كه تقليد و تكرار رفتار كودكان دچار لكنت، در اماكني همچون مهد كودك ها، توسط ديگر كودكان نيز مي تواند منجر به لكنت زبان شود....

سمانه عمادی


 


ادامه مطلب . . .

اهمیت و ضرورت علم گفتار درمانی
نوشته شده توسط گفتار درمانی 89 تهران در چهارشنبه هجدهم اسفند 1389

اهمیت و ضرورت علم گفتار درمانیکودک و درمانگر

نویسنده: (رزگار  آزموده)


ادامه مطلب . . .